UWAGA- ZMIANY W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM

Informacja na temat zmian w kształceniu zawodowym od września 2012 roku

 

Trwają prace nad zmianami w przepisach prawnych dotyczących kształcenia zawodowego. Od września 2012 roku wszystkie szkoły zawodowe, w tym naszą, czekają zmiany zarówno o charakterze instytucjonalnym, jak i zmiany w organizacji kształcenia zawodowego. Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze z nich.

 

Zmiany instytucjonalne dotyczą m.in.:

·        możliwości tworzenia Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego;

·        utworzony zostanie Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE), który zastąpi dawne Centralne Komisje Egzaminacyjne (CKE) i kuratoria oświaty. KOJE będzie odpowiedzialny za przygotowywanie i przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych oraz będzie sprawował nadzór pedagogiczny;

·        dotychczasowe Okręgowe Komisje Egzaminacyjne zostaną zastąpione przez 16 Regionalnych Ośrodków Jakości Edukacji (ROJE), które mają podlegać Krajowemu Ośrodkowi Jakości Edukacji.

 

Zmiany dotyczące okresu kształcenia:

Kształcenie w poszczególnych typach szkół ma trwać:

W zasadniczej szkole zawodowej - 3 lata;

• W technikum – 4 lata;

• W szkole policealnej – do 2,5 roku (w zależności od zawodu).

 

Zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego:

1. Na stronie internetowej Ministra Edukacji Narodowej zamieszczony został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego;

2. W projekcie występuje odmienna od dotychczasowej struktura klasyfikacji zawodów i obejmuje ona:

• Zawody i wyodrębnione w ramach tych zawodów kwalifikacje;

• Typy szkół, w których może odbywać się kształcenie w zawodzie;

• Zawody (kwalifikacje), które nie mogą być zdobywane w formach kursowych;

• Obszary zawodowe;

• Ministrów odpowiedzialnych za poszczególne zawody.

3. Każdy zawód podzielony jest na kwalifikacje. Liczba kwalifikacji w zawodach wynosi od 1 do 3;

Np.:

Technik ekonomista (symbol cyfrowy: 331403) – kwalifikacje:

K1 - Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji;

K2 - Prowadzenie rachunkowości i wykonywanie analizy finansowej.

Technik handlowiec (symbol cyfrowy: 522305) – kwalifikacje:

K1- Prowadzenie sprzedaży4;

K2- Prowadzenie działalności handlowej.

Sprzedawca (symbol cyfrowy: 522301) – kwalifikacja:

K1- Prowadzenie sprzedaży.

 

Nowe podstawy programowe:

Od 1 września 2012 r. zaczyna obowiązywać nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach. Oznacza to, że w pierwszych klasach techników i szkół zasadniczych Konieczna będzie realizacja nowej podstawy programowej.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego opublikowany został na stronie:

http://www.koweziu.edu.pl/pp/rozpPP.pdf.

Załącznikiem do rozporządzenia jest podstawa programowa kształcenia w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Nowa podstawa programowa będzie jednocześnie standardem wymagań egzaminacyjnych. W oparciu o tę podstawę będą odbywały się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

Zapisane w podstawie programowej kształcenia w zawodach umiejętności i wiadomości oraz kompetencje personalne i społeczne zdobywane przez uczniów w procesie kształcenia zawodowego są efektami kształcenia. Efekty kształcenia ujmowane są w trzech grupach:

- efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

- efekty kształcenia wspólne dla grupy zawodów w ramach obszaru kształcenia

- efekty kształcenia właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach. 

 

             Nowe zasady przeprowadzania zewnętrznych egzaminów zawodowych

Opracowany został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Projekt ten został zamieszczony na stronie internetowej:

http://legislacja.rcl.gov.pl/bip/lista/501/projekt/12701/katalog/12706,12705#12701

 

Zasadniczą zmianą w projekcie jest to, że egzamin dotyczyć będzie obecnie „kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie” (§109. ust. 1.). Dosłownie interpretując zapis tego § egzamin nie dotyczy kwalifikacji wspólnych dla wszystkich zawodów i kwalifikacji wspólnych dla kilku lub jednego zawodu. W treści rozporządzenia nie została ta sprawa jednak jedno-znacznie rozstrzygnięta. A inne zapisy dotyczące np. zagadnień BHP w czasie egzaminu praktycznego wskazywałyby na to, że egzamin powinien dotyczyć wszystkich kwalifikacji.

Egzamin nadal ma składać się z 2 części: pisemnej nazywanej testem pisemnym i praktycznej nazywanym testem praktycznym. Forma egzaminu nie będzie się jednak różnić od obecnej.

Pamiętać należy jednak, ze opisane powyżej zmiany mają charakter projektu i ostateczna wersja rozwiązań może być inna.

Licea profilowane i technika uzupełniające

Od roku szkolnego 2012/2013 nie będzie naboru do pierwszych klas liceów profilowanych. Nauka w klasie 2 i 3 będzie nadal możliwa. Rok później nabór będzie możliwy tylko w odniesieniu do 3 klas.

Od roku szkolnego 2013/2014 rozpocznie się stopniowa likwidacja techników uzupełniających dla dorosłych. W pierwszym roku likwidacji wstrzymany będzie nabór do klasy pierwszej.

Takie zasady zapisane zostały w Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw(ustawa podpisana przez Prezydenta RP):

Art. 7.

1. Z dniem 1 września 2012 r. likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego trzyletniego liceum profilowanego dla młodzieży, dwuletniego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla młodzieży oraz trzyletniego technikum uzupełniającego dla młodzieży, z zastrzeżeniem art. 10.

2. Z dniem 1 września 2012 r. likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych, technikum dla dorosłych, liceum profilowanego dla dorosłych, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, z zastrzeżeniem art. 10.

3. Z dniem 1 września 2013 r. likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego technikum uzupełniającego dla dorosłych, z zastrzeżeniem art. 10.

4. Na rok szkolny 2012/2013 nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej szkół, o których mowa w ust. 1 i 2.

5. Na rok szkolny 2013/2014 nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej szkół, o których mowa w ust. 3.”

 

Powyższa informacja została opracowana na podstawie projektów aktów prawnych, w związku z czym może jeszcze ulec zmianom.

 

Opracowała: Agnieszka Budnik-Kwiatkowska