II Międzyszkolny Turniej Kulinarny za nami…

 

 

            W dniu 11.02.2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie odbył się

II Międzyszkolny Turniej Kulinarny pod hasłem: „Zdrowe odżywianie – zdrowy styl życia”, skierowany do uczniów klas III gimnazjum.

Celem konkursu było rozpowszechnienie wśród młodzieży zasad prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia, uświadomienie roli żywienia w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, sprawdzenie predyspozycji zawodowych i promowanie talentów kulinarnych uczniów szkół gimnazjalnych.

W zmaganiach wzięło udział pięć szkół z terenu Powiatu Żagańskiego: Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Szprotawie, Gimnazjum nr 2 w Szprotawie, Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie, Gimnazjum w Małomicach oraz Gimnazjum nr 1 w Żaganiu reprezentowane przez 3 – osobowe drużyny trzecioklasistów. Gimnazjalistów dopingowali kibice z transparentami.

Turniej składał się z 10 konkurencji, które oceniała komisja konkursowa w składzie:

- pani dyrektor Irena Mucha

- pani Beata Krupa- nauczyciel przedmiotów zawodowych

- Dominika Jefimik – uczennica klasy IV Tci,  uczestniczka konkursów gastronomicznych na poziomie szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim

W tym roku również bawili publiczność: Magda Gessler (w jej postać wcieliła się Natalia Żelechowska) oraz Karol Okrasa (Filip Wróblewski).

Drużyny miały za zadanie wykazać się wiedzą na temat zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia rozwiązując krzyżówkę i quiz a także znajomością tajników sztuki kulinarnej.

Najłatwiejsze okazało się zadanie polegające na dobieraniu surowców do sporządzenia kisielu i rozpoznawanie składników sałatki.

Pewną trudność sprawiło rozpoznawanie kasz, a także prawidłowe nakrycie stołu do obiadu.

Najwięcej emocji wzbudziło ubijanie piany z białek na czas, aby nie wypadła z miski. Uczestnicy dwoili się i troili, kibice gorąco dopingowali. Rywalizacja była zacięta a emocji - co nie miara. Cała impreza przebiegała w atmosferze dobrej zabawy.

 Rywalizujący gimnazjaliści wykazali się dużą wiedzą, talentem kulinarnym i kreatywnością. Zdobyli nawet uznanie Magdy i Karola! J   

Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie Gimnazjum nr 3 w Szprotawie- Sara Cieślar, Grzegorz Sudoł i Adrian Zmora. Zdobywcami II miejsca zostali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Szprotawie, III miejsca – drużyna z Gimnazjum nr 1 w Szprotawie.

            W imieniu organizatorów pragniemy podziękować uczestnikom z poszczególnych gimnazjów wraz z opiekunami za udział, członkom jury za włożony wysiłek w sprawiedliwą ocenę wszystkich konkurencji i uczniom klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych za pomoc w przeprowadzeniu turnieju.

 

Organizatorzy:

Maria Gregor

Beata Krupa